Probiotiko paruošimo receptas – tai pakeistas ir sėkmingai naudojamas gerb. Ramūno Račkausko Turbo raugo gaminimo būdas. Kiekvieną kartą #probiotikas ruošiamas naudojant maisto papildo Linex forte (Lactobacillus acidophilus, DSM 13241 ir Bifidobacterium animalis subsp. lactis, DSM 15954) kapsulės turinį ir į gaminamą probiotiką dedama gesinta #soda. Sodos dedama daug mažiau, lyginant su Turbo raugo gaminimu.
Gaminant probiotiką senas raugas nenaudojamas kaip pradinis #probiotikas, nes bakterijos išsigimsta. Probiotikų Linex forte bakterijos yra patirintos, jų atmaina parašyta ant pakuotės.
Sodos naudoti reikia kuo mažiau, nes dažnai, gesinant sodą, lieka nemažas kiekis nenugesintos sodos. Gesinant sodą vyksta cheminės reakcijos, kurių pasekoje neutralizuojamas nemalonų skonį turintis natrio karbonatas, išlaisvinamas anglies dioksidas ir suaktyvinamas sodos veikimas. #Soda pasižymi rūgštingumą neutralizuojančiu poveikiu, tačiau šis poveikis yra trumpas. Skrandyje #soda išskiria anglies dvideginį, kuris dirgina skrandžio gleivinės liaukutes ir šios liaukutės pagamina dar didesnį druskos rūgšties kiekį.
Gerųjų žarnyno bakterijų užsiauginimas ir probiotiko priežiūra – #Receptas
Recepte nurodytas probiotiko kiekis vienam asmeniui suvalgyti po kelis valgomus šaukštus per dieną. Toks kiekis spėjamas suvalgyti probiotikui nesugedus.
Probiotiko sudėtis:
#Avižiniai dribsniai - 200 g gramų;
#Vanduo - 2 litrai;
#Soda - 1 nubrauktas arbatinis šaukštelis;
#Probiotiko kapsulės, geriausia Linex forte (tabletės netinka) - 1 kapsulė.
Paruošiamas #probiotikas – t.y. maitinamoji terpė gerosioms bakterijoms:
Puode užverdama 2 l vandens, suberiami #avižiniai dribsniai. Avižinių drbsnių košė pamaišant verdama ant silpnos ugnies 40 minučių. IšvirusI košė atvėsinama iki 40-42 laipsnių. Į stiklinę įpilama verdančio vandens (indas turi būti stiklinis arba keraminis). Kai stiklinė sušyla, vanduo išpilamas ir į stiklinę įpilama 1 nubrauktas arbatinis šaukštelis sodos. Stiklinė su #soda iki pusės pripilama verdančio vandens ir maišoma (gesinama #soda putoja). Gesintos sodos tirpalas supilamas į paruoštą košę ir viskas gerai išmaišoma. Po to į košę įberiama 1-os kapsulės probiotiko turinys ir košė dar kartą gerai išmaišoma. Marle pridengtas puodas su šia "koše" paliekamas fermentuotis vietoje, kur palaikoma 40-42 laipsnių temperatūra – vaisių džiovyklėje arba orkaitėje. Jeigu probiotikas rauginamas orkaitėje, tai labai rekomenduojama pamatuoti realią orkaitės šildymo temperatūrą, nes, daugeliu atvejų, reali orkaitės įkaitimo temperatūra neatitinka temperatūros pagal nustatymus. Orkaitės lemputė raugo gaminimui nekenkia.
Jeigu #probiotikas ruošiamas 40-42 laipsnių temperatūroje, tai po 18-20 valandų #probiotikas yra tinkamas vartojimui. Kambario temperatūroje #probiotikas rūgsta apie tris paras, priklausomai nuo aplinkos temperatūros.
Paruoštas naudojimui #probiotikas truputį burbuliuoja ir yra švelniai rūgštaus skonio. Šio probiotiko nukošti nereikia. Jis vartojamas kartu su avižiniais dribsniais. Jeigu #probiotikas naudojamas su uogomis ar vaisiais, tai gal geriau naudoti nukoštą probiotiką, nes grūdų ir vaisių ar uogų suderinamumas yra blogas. #Probiotikas laikomas šaldytuve nuo +1 iki +10 laipsnių temperatūroje, stikliniame ar keramikiniame, uždengtame marle, inde. Taip laikomas #probiotikas nekeičia savo savybių – visą laiką yra gyvas (burbuliuoja, pukši) ir nepagenda vieno mėnesio laikotarpyje.
Probiotiko patartina gamintis tiek, kiek jo suvalgote per kelias savaites.
Gaminant probiotiką naudoti seną raugą, kaip pradinį probiotiką, nereikia, nes bakterijos išsigimsta. Probiotikų Linex forte bakterijos patirintos ir jų atmaina parašyta ant pakuotės.
Ruošiamas #probiotikas – gerųjų žarnyno bakterijų užsiauginimas
#Probiotinis maistas – gaminimas ir naudojimas #Receptai #Turboraugas #Probiotikas
Probiotinio maisto #receptai sudaryti pagal Ramūno Račkausko Turbo raugo gaminimo ir naudojimo patarimus.
#Probiotinis maistas ruošiamas tik iš augalinės kilmės maisto produktų.
Pradedantiems gaminti ir vartoti probiotinį maistą patartina ruošiamą maistą ragauti kas valandą ir pasirinkti sau tinkamą skonį bei sužinoti sau tinkamą probiotinio maisto ruošimo laiką.
Keletas probiotinio maisto gaminimo ir vartojimo receptų:
Smulkintos #daržovės, #vaisiai, lapinės salotos užpilamos vienu valgomuoju šaukštu probiotiko. Viskas išmaišoma ir paliekama 2-6 valandoms. Po po 2-6 val. #sveikasmaistas – #vaistas yra paruoštas.
Išverdamos kruopos arba bulvės. Pagamintas #sveikasmaistas atvėsinamas iki 40 laipsnių Į praaušusį maistą įdedama vienas valgomas šaukštas probiotiko ir viskas išmaišoma. Košė laikoma šiltai 2-6 valandas.
Į lėkštę įpilama šilto vandens – apie 40 laipsnių, įdedama probiotiko ir gerai išmaišoma. Į paruoštą vandenį prilaužoma duonos, pagamintos su raugu, įdedama žalumynų, druskos ir prieskonių. Po 2-6 val. #sveikasmaistas vartojamas.
Patartina naudoti po arbatinį šaukštelį probiotiko užgeriant vandeniu 2-3 val. po valgio, prieš miegą, žarnyno bakterijų atstatymui.
#Mutinys – duonos sriuba su probiotiku, prieskoniais ir smulkiai
supjaustytomis daržovėmis
#Probiotinismaistas, #Turboraugas, #Probiotikas, #Receptai, #Sveikireceptai, #Sveikasmaistas, #Sveikamityba, #Sveikatostaisykles, #Straipsniai, #Receptas, #Sveikuoliškireceptai, #Subalansuotamityba, #Sveikataipalankus, #Sveikatainaudingas, #Sveikasžmogus, #Gaminimas, #Gerasveikata, #Maistasvaistas. #Sveikata, #Gerosiosžarnynobakterijos, #Daržovės, #Vaisiai, #Maistas, #Vaistas, #Mutinys, #Probiotikokapsulės, #Soda, #Vanduo, #Avižiniaidribsniai.
Comentarios