#Ugniažolėsraugas turi unikalių savybių daugelio peršalimo, virusinių, onkologinių, ginekologinių, odos, dantų, gerklės, akių, ausų, kvėpavimo takų, plaučių ir virškinimo trakto negalavimų profilaktikai ir gydymui. #Ugniažolėsraugas stabilizuoja kraujospūdį, ramina nervų sistemą, atkuria organizmo energetinę pusiausvyrą, šalina iš organizmo radijonuklidus. #Ugniažolėsraugas naudojamas kraujagyslių, kepenų, tulžies latakų valymui, virškinimo trakto bei žarnyno darbui gerinimui, žarnyno bakterijų atstatymui. Vartojant ugniažolės raugą negalima vartoti kitų raugų. Ugniažolės raugo padauginimas sukelia pykinimą, vėmimą, silpnumą, kvėpavimo sutrikimus. Netinkamas išorinis ugniažolės raugo naudojimas gali pažeisti odą. #Ugniažolėsraugas nerekomenduojamas vaikams iki 12 metų, nėščiosioms ir žindančioms moterims, žmonėms, turintiems padidėjusį kraujo spaudimą, sergantiems epilepsija, krūtinės angina, lėtine išemija, neurologinėmis ligomis. Labai retais atvejais gali pasireikšti individualus ugniažolės raugo netoleravimas - alerginės reakcijos. Tokiais atvejais reikia nedelsiant kreiptis į medicinos įstaigą.
#Ugniažolėsraugas stiklainyje
#Ugniažolėsraugas – gaminimas, naudojimas ir priežiūra #Receptas
Sudėtis:
Kokybiškos #pieno išrūgos - 2,5 litro;
#Cukrus - 1 stiklinė;
Smulkinta džiovinta #ugniažolė - 0,5 stiklinės;
arba
Šviežia smulkinta #ugniažolė - 1 stiklinė .
#Gaminimas:
Į 3 l stiklainį supilama 2 l kokybiškų pieno išrūgų. (Tai pradinis #raugas. Varškės gaminimo metu #rūgpienis kaitinamas iki ne daugiau 35 laipsnių, kitaip jame žūsta #pieno bakterijos, kurios yra būtinos raugo gamybai.) Išrūgose ištirpinama 1 stiklinė cukraus. Į siaurą marlės maišelį, pasiūtą taip, kad jis lįstų pro stiklainio kakliuką, įdedamas svarelis (storas stikliukas, stiklinis rutuliukas, titnago akmenukas (kiti akmenukai ugniažolės rauge aptirpsta)) ir užrišamas siūlu. Į maišelį pripilama 0,5 stiklinės sausos smulkintos ugniažolės arba 1 stiklinė šviežios smulkintos ugniažolės. #Vaistažolės užrišamos siūlu. Dar kartą į maišelį įdedamas svarelis, kad maišelis skęstų, ir užrišamas baltu siūlu. Paruoštas maišelis įleidžiamas į stiklainį su išrūgomis. Likusi stiklainio dalis užpildoma išrūgomis, nuo viršaus paliekant apie 4 - 5 cm vietos. Stiklainis užrišamas marle arba plona medžiaga, geriausia drobe.
#Ugniažolėsraugas laikomas tamsioje vietoje apie 2 savaites, priklausomai nuo temperatūros. Kai #raugas gerai įrūgsta, jį ragaujant skonis yra rūgštus – nesijaučia saldumo.
Priežiūra:
Po dviejų savaičių jau surūgusį ugniažolės raugą reikia atsargiai perpilti į kitą stiklainį ir perkelti į tą stiklainį maišelį su vaistažolėmis, nes pradinio ugniažolės raugo stiklainio dugne susikaupia daug nuosėdų, kurios yra nereikalingos žuvusios bakterijos.
Vartojamas #ugniažolėsraugas laikomas tamsioje vietoje. Prieš nupilant ugniažolės raugą vartojimui reikia nugriebti baltos spalvos darinius raugo paviršiuje. Nupylus stiklinę šio raugo (tuo pačiu ir nukošus per marlę), stiklainyje esantį raugą reikia papildyti stikline vandens, kurioje ištirpinti du kupini arbatiniai šaukšteliai cukraus (maždaug 14g cukraus). Už paros laiko #ugniažolėsraugas vėl tinkamas naudojimui, jeigu buvo nupilta tik viena stiklinė. Kad #ugniažolėsraugas išliktų kokybiškas, patartina per dieną iš 3 litrų stiklainio jo nupilti 1 stiklinę.
Naudojimas:
#Ugniažolėsraugas naudojamas 3 kartus dienoje po 50 ml – 1/4 stiklinės 30 min. prieš valgį arba 3 kartus per dieną po 1/3 stiklinės 30 min. prieš valgį, arba ryte ir vakare po 1/2 stiklinės 30 min. prieš valgį. Rekomenduojamas ugniažolės raugo vartojimo kursas – 2-3 savaitės, atsižvelgiant į virškinimo trakto veiklos ir žarnyno darbo sutrikimų pagerėjimą. 2-3 savaites pagėrus ugniažolės raugo reikia daryti bent 21 dienos arba 1-3 mėn. pertrauką.
Dėl ugniažolės raugo vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytojais.
Vienu metu reikėtų vartoti tik vienos rūšies girą arba raugą. Patartina vaistažolių raugo ar vaistažolių giros gėrimo metu nevartoti kitų vaistažolių. Dėl vaistų vartojimo ugniažolės raugo gėrimo metu, reikia konsultuotis su gydytojais. Jeigu geriamos kai kurios nestiprios arbatos, tai tarp raugo gėrimo ir tarp arbatų gėrimo reikia daryti dideles pertraukas.
Drobinis arba marlės maišelis vaistažolėms su svareliais
#Ugniažolėsraugas, #Receptai, #Sveikamityba, #Sveikasmaistas, #Sveikireceptai, #Sveikatostaisyklės, #Straipsniai, #Receptas, #Sveikuoliškireceptai, #Subalansuotamityba, #Sveikataipalankus, #Sveikatainaudingas, #Sveikasžmogus, #Gaminimas, #Gerasveikata, #Maistasvaistas, #Sveikata, #Raugas, #Rūgpienis, #Pienoišrūgos, #Pienobakterijos, #Vaistažolės, #Cukrus, #Ugniažolė.
Comments